У польському місті Лодзь з 7 по 10 липня відбулось спільне засідання делегацій KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) і спілки ректорів ЗВО України та конференція ректорів польських та українських університетів, організована у формі XXIX школи та FRP, у рамках реалізації польсько-українського проєкту MniSW-PW «Польсько-українська школа стратегічного управління у вищій освіті для ректорів та проректорів».
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника на цих заходах представляв в.о. ректора Ігор Цепенда. Він взяв участь у панельній дискусії «Польща-Україна: перспектива нових відносин та спільних дій університетів обох країн в умовах нових викликів».
Перший день Польсько-української школи стратегічного управління для ректорів і проректорів було присвячено обговоренню актуальних питань вищої освіти та викликів, з якими стикаються навчальні заклади.
У другий день Польсько-української школи FRP стратегічного управління у вищій освіті дискутували щодо моделі організації освітнього процесу. Зокрема, лунала думка про те, що освіта має кардинально змінитися.
У третій день роботи ректорів відбулася одна із ключових панелей конференції «Польща-Україна: перспектива нових відносин та спільних дій університетів обох країн в умовах нових викликів», яку модерував заступник міністра науки та вищої освіти Республіки Польща Анджей Шептицький. Він у своїй промові підкреслив важливість підтримки, яку польські університети надають українським студентам та науковцям.
Участь у дискусії взяли в.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, ректор Гірничо-металургійної академії імені Станіслава Сташиця Єжи Ліс, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко, професор Ягелонського університету Богуслав Пацек та голова Польської акредитаційної комісії Януш Уряш.
Ігор Цепенда розповів про стан будівництва Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Польщі (МЦЗ) у Микуличині, який було законсервовано у зв’язку з початком повномасштабної війни та про відбудову астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван і створення Міжнародного наукового центру «Обсерваторія” (МНЦ).
В.о. ректора ПНУ наголосив, що Центр зустрічей і МНЦ «Обсерваторія» безумовно сприятимуть європейській інтеграції України. На даний час продовжуються активні перемовини з польськими партнерами, які позитивно ставляться до ідеї фінансового входження в ці проєкти шляхом придбання сучасного обладнання.
Концепція МЦЗ, запропонована Прикарпатським національним університетом, будується на досвіді діяльності міжнародних молодіжних центрів Німеччини, Франції, Польщі, але вносить нові елементи, які докорінно відрізняють її від згаданих Центрів зустрічей студентської молоді.
Саме село Микуличин підходить для реалізації цього задуму якнайкраще, бо воно також формувалося на полікультурному пограниччі – на кордонах країн, народів, культур, релігій і мов.
У концепції збережено традицію дискусійного клубу, який дозволить створити майданчик для спілкування молоді різних країн з метою роздумів про минуле з метою формування спільного бачення майбутнього.
Ініціатори проєкту – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та Варшавський університет усвідомлюють, що завдання і потужність Міжнародного центру зустрічей студентської молоді значно виходить за свої рамки. Тобто, на найближчу перспективу цей центр стане Центром інтеграції молоді ЄС та країн пострадянського простору, що дозволить Україні формувати свій позитивний імідж і лобі України не тільки в межах ЄС.